"Fletnia Pana"
4 Strona G³ówna
4 Aktualno¶ci
4 Wydarzenia
4 Sk³ad chóru
4 Repertuar
4 Tableau
4 Galeria
4 Kontakt
4 Linki
4 Archiwum aktualno¶ci I
4 Archiwum aktualno¶ci II
4 Stowarzyszenie
[Munched]


Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespo³u KROKE19.09.2008

       Pi±tek, 12 wrze¶nia 2008 roku, godzina 17. Rzecz ma miejsce we W³odawie, na wschodzie. X Festiwal Trzech Kultur. Wielka Synagoga. Przed Pañstwem: Jerzy Bawo³ , Tomasz Kukurba, Tomasz Lato i Tomasz Grochot. Oto Kraków! To znaczy... KROKE - world music na najwy¿szym poziomie.
       Przez pó³torej godziny nie patrzy³o siê na zegarek, na to nie by³o czasu. Wch³ania³o siê energetyzuj±ce melodie i wprawia³o w stan permanentnego podziwu dla szerokiego wachlarza muzycznych nastrojów. Pocz±wszy od delikatnych, melancholijnych utworów, poprzez chwytaj±ce za serce chwile kontemplacji, a¿ po poruszaj±ce nie tylko duszê, ale i cia³o, intensywnie ¿ywio³owe, g³êbokie brzmienia. A w to wszystko trafnie wplecione przejmuj±ce, tajemnicze wokalizy Tomasza Kukurby.
       Nie s³ysza³am ¿adnej p³yty tego zespo³u - jeszcze... Ale jedno jest pewne. KROKE live brzmi zapieraj±co dech w piersiach. Stylu i wirtuozerii tego zespo³u nie da siê porównaæ do czegokolwiek, dlatego trzeba ich przynajmniej raz us³yszeæ, aby móc póŸniej odkrywaæ wszystko na nowo i coraz g³êbiej.
       Mimo entuzjastycznych braw, mo¿liwo¶æ wys³uchania chocia¿by jednego dodatkowego utworu zosta³a publiczno¶ci brutalnie odebrana. T³umaczenie organizatorów: "Ca³y koncert by³ jednym wielkim bisem". Pozosta³ niedosyt. Gdzie wiêc w najbli¿szym czasie gra KROKE?

      Autorka: Joanna Trociuk

Koncert chóru Bornus Consort pt. "Hymny o ¶wiêtych polskich"19.09.2008

       Jednym z ostatnich wydarzeñ X Festiwalu Trzech Kultur by³ niedzielny koncert zespo³u Bornus Consort. Grupa sze¶ciu ¶piewaków zaproponowa³a s³uchaczom prawie godzinn± podró¿ w g³±b tradycji. W pó¼nobarokowej ¶wi±tyni zabrzmia³a ¶redniowieczna monodia i muzyka polifoniczna w jêzyku polskim i ³aciñskim.
       Zespó³ Marcina Bornusa-Szczyciñskiego zaprezentowa³ siê w³odawskim melomanom ze swojej najlepszej strony. W ko¶ciele pw. ¶w. Ludwika rozleg³ siê zatem ¶piew zrywaj±cy z konwencj± "wyg³adzonej" realizacji tekstu muzycznego. Bornus Consort przedstawi³ w³asny pomys³ na odczytanie ¶redniowiecznych utworów, wyró¿niaj±cy siê brzmieniem, które mo¿na by okre¶liæ jako "szlachetn± chropowato¶æ" oraz rytmicznymi fluktuacjami. W kompozycjach zwrotkowych zaproponowano s³uchaczom wykonanie na wzór antyfon, stwarzaj±ce dwa plany brzmieniowe i pozwalaj±ce odbieraæ ten sam schemat melodyczny bez znu¿enia. Natomiast w utworach polifonicznych mo¿na by³o doceniæ piêkno poszczególnych g³osów.
       W³odawska publiczno¶æ zosta³a oczarowana tym bardziej, ¿e dostojne tony zabrzmia³y w bogatym wnêtrzu barokowego ko¶cio³a, charakteryzuj±cego siê doskona³± akustyk±. Niedzielny koncert by³ zatem prawdziw± uczt± dla ducha. Dowiód³ roli interpretacji w przygotowaniu i wykonaniu utworu. U¶wiadomi³ s³uchaczom, ¿e muzyka tworzy siê w umys³ach i cia³ach wykonawców, a nie pochodzi z zapisanej pismem nutowym karty.

      Autorka: Barbara Reczkowicz